Header

کنایه رضا صادقی به ملیجک‌های موسیقی!/ فقط سلبریتی‌ها را نبینید

اگه خوشتون اومد با بقیه به اشتراک بگذارید :

البته این روزهای بد، این روزهای خیلی بد، با تمام شرایط نامطلوبی که برای همه در همه جهات ایجاد کرده، نوع دیگری از زندگی را به همه ما در همه فعالیت‌هایمان یاد داد. به اقتصاددان‌ها و پولدارها راه و رسم تازه درآمد بیشتر، به ورزشکاران شرایط جدیدی برای تضمین تندرستی و سلامت، به سیاسیون مواجهه متفاوت با آنچه در دنیایشان می‌گذرد و به اهالی فرهنگ و هنر ایده‌ها و طراحی‌های متفاوت در جهت عرضه محصولات و تولیداتشان به مخاطبان خسته از قرنطینه و کرونا؛ شرایطی به شدت جدید و متفاوت که هم توانست شکل جدیدی از عرضه آثار هنری و محصولات فرهنگی را پیش روی مخاطبان قرار دهد و هم موجب ایجاد حاشیه‌های عجیب و غریبی شد که روایت هرکدام از آنها مثنوی هفتاد من است. کمااینکه برخی هم از این شرایط به شدت شتر گاو پلنگ، توانستند به سودهای اقتصادی زیادی برسند!

در این شرایط فضای مجازی تبدیل به بستر تازه‌ای برای استمرار هنرمندان با مخاطبان و طرفداران‌شان شده است. فضایی که علاوه‌بر عرضه تازه‌ترین محصولات، گاه به ویترین حواشی و اظهارنظرهای متنوع هنرمندان نیز بدل می‌شود.

«یک هفته با فضای مجازی موسیقی» عنوان سلسله گزارش‌های هفتگی سرویس هنر خبرگزاری مهر برای مرور متن و حاشیه رویدادهای موسیقایی از پنجره فضای مجازی در دوران کرونا است.

رضا صادقی و ملیجک‌های موسیقی!

رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ در تازه‌ترین پست اینستاگرامی خود با انتشار یکی از انیمیشن‌های پربازدید فضای مجازی به کارگردانی امین حق‌شناس که تمرکز آن بر گرایش بیش از اندازه مردم به آثار مبتذل موسیقی و هم‌زمان مهجوریت موسیقی نواحی بود، ضمن قدردانی از سازندگان این اثر نوشت: «نه مافیایی وجود داره و نه جادویی، که اگرم وجود داشته باشه تا جامعه پذیرا نباشه نمی‌تونه تحمیل سلیقه کنه … از ماست که بر ماست… این قدر ملیجک بزرگ کردیم که هنرمند گوشه‌نشین شد از سر غربت بین خودی… گاهی دیدن بزرگ‌ترهامون در موسیقی و شعر، محلی و بومی و اصیل و پاپ حتی، هم زیباست و هم دلنشین … هر چند ایمان دارم که جوونای دهه هفتاد و هشتاد و بچه‌های دهه نود، با شعور و آگاهی این سیکل معیوب رو درست می‌کنن… نظر شما درباره این واقعیت تلخ چیه؟»

 

 

دل‌نوشته همایون شجریان؛ پَر آوازم شکسته است بابا!

همایون شجریان خواننده موسیقی ایرانی هم این هفته و همزمان با چهلمین روز درگذشت پدرش محمدرضا شجریان ضمن انتشار قطعه‌ای بی‌کلام با تارنوازی خود، دل‌نوشته‌ای را منتشر کرد.

در این دلنوشته آمده است: «منزل پدر که می‌رفتم، بر حسب عادت و علاقه با سازهایی که در خانه بود کلنجار می‌رفتم و او با همان لبخند مخصوص به خود که انگار می‌گفت: «هنوز هم پی بازی‌گوشی هستی بابا» نگاه می‌کرد. اکنون چهل روز گذشته‌ست و پَرِ آوازم شکسته‌ست بابا…. اگر اجازه دهی با همان پنجه الکن و مضراب‌های ناتوانم، با عاشقانت همراه شوم. بگذار برایت بچگی کنم، شاید برایم لبخندی بزنی. به یاد آن روزها که آرام جانم بودی… بزرگان نیز می‌بخشند به احساس»

 

 

لطفاً فقط سلبریتی‌ها را نبینید!

حامد برادران از آهنگسازان و تنظیم کنندگان صاحب نام موسیقی پاپ کشورمان که در سال‌های اخیر با خوانندگان معروفی چون بهنام بانی فعالیت‌های زیادی داشته هم چندی پیش در اعتراض به شرایط فعلی نظام اقتصادی موسیقی ایران به ویژه حوزه کنسرت‌ها یادداشت گلایه‌آمیزی را در فضای مجازی منتشر کرد.

در این متن آمده است: من چون اصولاً از سیاست و اقتصاد و اجتماع سر درنمی‌آرم، سعی می‌کنم در اکثر موارد نظری ندم و حرفی نزنم، ولی دیدم داره یه سری مصاحبه منتشر می‌شه که کسبه دارند به شدت به دو هفته تعطیلی به دلیل آمار بسیار بالای ابتلا و مرگ و میر کرونا اعتراض می‌کنند. خواستم بگم ما حدوداً یک سال تو حوزه کنسرت که اصلی‌ترین بخش موسیقی هست تعطیلیم و خانواده‌های بسیار زیادی از این راه امرار معاش می‌کردند که متاسفانه یک سال همه بیکار هستند.

لطفاً فقط به معروف‌ها و اصطلاحاً سلبریتی‌ها نگاه نکنید چون کمتر از یک درصد جامعه هنری را تشکیل می‌دهند. ۹۹ درصد صدابرداران و دستیارانشان، نورپردازان و دستیاران، شرکت توزیع ال ای دی، نصاب ال ای دی و دستیاران، کارگردان هنری، عکاس‌ها، فیلمبرداران، تدارکات، طراح لباس‌ها، آرایشگر و میک آپ آرتیست، کترینگ، تیم حمل و نقل، استودیوهای تمرین، مدیران اجرایی، مدیران رسانه، تهیه کنندگان شهرستان‌ها و کارمندانشان، ساز فروشی‌ها، تجهیزات فروشی و اجاره دهندگان، تبلیغاتی‌ها، شرکت‌های اخذ مجوز، تیم‌های حراست سالن و خیلی موارد دیگر.

در نهایت این بن بست کنسرت باعث رکود استودیوهای تولید و پروداکشن و ترانه‌سرایان و آهنگسازان و صدابرداران و تنظیم‌کننده و میکس من‌ها و… و. بخواهیم بشماریم این همه آدم و خانواده‌هاشون یک سال که کار نکردن و درآمدی نداشتن و در عین حال هزینه‌ها چند برابر شد.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید...

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *